Ograniczenie  prędkości
W terenie zabudowanym w godzinach od 5 do 23 obowiązuje ograniczenie prędkości  do 50 km/h, a w godz. od 23 do 5 rano do 60 km na godz.

Poza terenem zabudowanym można jeździć z prędkością do 90 km/h, natomiast w strefie zamieszkania, np. na terenie osiedla, ograniczenie prędkości wynosi 20  km/h.

Na drodze ekspresowej dwupasmowej można jechać z prędkością do 100 km/h.  Natomiast na drodze ekspresowej dwujezdniowej (o co najmniej dwóch pasach w  każdą stronę) dopuszczalna prędkość wynosi 110 km/h.

Na autostradach limit prędkości wynosi 130 km/h.

 

Pasy  bezpieczeństwa
Obowiązek zapinania pasów w samochodzie osobowym dotyczy wszystkich  podróżujących, także tych siedzących z tyłu pojazdu.

Foteliki  ochronne
W samochodach wyposażonych w pasy bezpieczeństwa dziecko w wieku do 12 lat, nie  przekraczające 150 cm wzrostu, przewozi się w foteliku ochronnym lub innym  urządzeniu do przewożenia dzieci, odpowiadającym wadze i wzrostowi dziecka oraz właściwym warunkom technicznym.

Jazda na  światłach
Podróżując po kraju mamy obowiązek całodobowego włączenia świateł podczas jazdy  przez cały rok.

Telefon  komórkowy
Rozmowa przez telefon komórkowy bez użycia zestawu głośnomówiącego lub zestawu słuchawkowego jest w Polsce zabroniona. Nie wolno również włączać głośnej muzyki, która może zagłuszać sygnały z otoczenia.

Jazda pod  wpływem alkoholu
W Polsce dopuszczalna ilość alkoholu we krwi kierowcy wynosi 0,2 promila.

Inne
Pojazdy poruszające się po polskich drogach muszą być zaopatrzone w gaśnicę  oraz trójkąt ostrzegawczy. W Polsce przepisy ruchu drogowego reguluje ustawa z 20 czerwca 1997 r. Prawo o  ruchu drogowym (DzU nr 108, poz. 908 z późn. zm.).